Sportowa perła w szeregach CSiR Politechniki Krakowskiej

Już 1 września  2019 do użytku oddane zostanie nowoczesne Centrum Tenisowe CSiR Politechniki. To kolejny krok w kierunku profesjonalizacji sportu akademickiego, ale również szansa promocji samej dyscypliny oraz aktywności fizycznej wśród społeczności akademickiej, mieszkańców Krakowa i Małopolski.

– Na chwilę obecną jesteśmy, jeżeli mogę się tak wyrazić, potentatem tenisowym, bo nikt w województwie Małopolskim nie posiada  takiej bazy tenisowej – przyznaje z dumą dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji, Barbara Grabacka-Pietruszka.

Obiekt, który powstawał przez ostatnie kilkanaście miesięcy zlokalizowany jest przy ul. Jana Pawła II 37 w kompleksie Czyżyny kampus Wydziału Mechanicznego. Obiekt ten pozwoli na poszerzenie  oferty programowej i daje możliwość objęcia ćwiczeniami dużą liczbę osób . Równocześnie, stanowi doskonałe uzupełnienie dla funkcjonujących już obiektów. – CSiR Politechniki Krakowskiej posiada obecnie dwie hale tenisowe. Właśnie tą nową, z czterema kortami i vis’a’vis drugą, gdzie znajdują się trzy korty. Do tego dochodzi również zespól kortów ziemnych  przy ul. Florera – wylicza Grabacka-Pietruszka.

Specjalne podłoże zapewniające  odpowiednią elastyczność, komfort poruszania się po korcie, wysokość hali  powyżej 9, 14 m nad konstrukcją siatki to standardy obowiązujące na najbardziej prestiżowych szczeblach rozgrywkowych. Sprawia to, że Centrum Tenisowe PK  spełnia wymogi Międzynarodowej Federacji Tenisowej ITF.  To tylko część udogodnień, czekających na osoby korzystające z nowo powstałego obiektu. – Nie istnieją żadne przeszkody, by organizować  zawody tej rangi – zaznacza dyrektor CSiR.

Jako były sportowiec, Barbara Grabacka-Pietruszka jest pewna, że stworzenie takich warunków i  udostępnienie obiektów  wpłynie  na zwiększenie zainteresowania aktywnością fizyczną wśród studentów. – Tenis jest  bardzo popularną dyscypliną sportu. Sukcesy Agnieszki Radwańskiej, a obecnie Igi Świątek i innych tenisistów wpływają na jej popularyzację,  a my udostępniając  takie obiekty będziemy dodatkowo pokazywali, że warto ją uprawiać. Promujemy również inne dyscypliny sportu takie jak koszykówkę, siatkówkę, LA i szereg innych.

Co ważne, Centrum Tenisowe będzie mieć okazję zyskać uznanie w wielu kręgach społecznych, nie tylko akademickich. –  Centrum Sportu i Rekreacji jest jednostką pozawydziałową, która organizuje zajęcia dla studentów wszystkich wydziałów Politechniki Krakowskiej, ale też jesteśmy jednostką otwartą  na wszelkie działania zewnętrzne. Prowadzimy zajęcia i rozgrywki  dla studentów wszystkich uczelni krakowskich. Na naszych obiektach odbywa się m. in. Małopolska Liga Uczelniana. Ponadto, przeprowadzamy zajęcia dla studentów krakowskich uczelni z dysfunkcjami, organizujemy obozy integracyjne i tworzymy imprezy dla mieszkańców Krakowa czy też umożliwiamy realizację programów skierowanych do dzieci oraz młodzieży – kończy Barbara Grabacka Pietruszka.