43. Bieg Kościuszkowski w roku 2019 odbędzie się 25 marca

„Bieg Kościuszkowski”, a w zasadzie:

Uliczny Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki,

bo taka jest pełna nazwa tej rozgrywanej rokrocznie akademickiej imprezy sportowej, swoją historią sięga drugiej połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtedy to, czasie obchodów 30-lecia Politechniki Krakowskiej, postanowiono uczcić pamięć Tadeusza Kościuszki – wybitnego Polaka, a zarazem patrona naszej uczelni. W tym celu zorganizowano pierwszy bieg sztafetowy, który jak się okazało zapoczątkował piękną i długą tradycję. Od 1977 roku rokrocznie 24 marca, dniu przysięgi Naczelnika na Rynku Krakowskim w 1794 roku, odbywają się kolejne edycje tej imprezy. Mężczyźni rywalizują na trasie podzielonej na pięć odcinków, a przebiegającej wśród wielu znanych zabytków i miejsc związanych z osobą Tadeusza Kościuszki. Uroczystości 24 marca zaczynają się od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej Insurekcję Kościuszkowską na Rynku Głównym o godz.10.30. Następnie w samo południe władze Uczelni wraz z zaproszonymi gośćmi składają wiązanki kwiatów przy płycie Tadeusza Kościuszki w hallu głównym Politechniki. Po hejnale mariackim odgrywanym przez hejnalistę na żywo punktualnie o godzinie 12.00 sprzed budynku Wydziału Lądowego startuje męska sztafeta. Trasa biegła ulicą Warszawską, przez plac Matejki, ulicą Floriańską na Rynek. Główny na wysokości ul. Szewskiej ( w okolicach płyty upamiętniającej Insurekcję Kościuszkowską ) – I zmiana. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku rywalizacja na tej I zmianie jest rozgrywana w ramach Memoriału im. dr Piotra Jeża, jednego z pomysłodawców całej imprezy Prezesa KU AZS PK. Następnie ulicą Grodzką na Wawel (II zmiana), ulicą Podzamcze, Bulwarami Wiślanymi na Salwator (III zmiana), ulicą św. Bronisławy i Malczewskiego (IV zmiana) po przebiegnięciu ponad sześciu kilometrów zawodnicy docierają do Kopca Kościuszki, gdzie usytuowana jest meta. Rywalizacja kobiet odbywa się wokół Rynku Głównego, na dystansie 660 m, gdzie panie pokonują w układzie 4 zawodniczki x 1 okrążenie. Bieg został zorganizowany w 1977 roku z inicjatywy Edwarda Surdyki, Jana Żurka i Piotra Jeża. W roku 1998 z inicjatywy działaczy AZS Marcina Cupała, Jacka Majki i Dariusza Pyko rywalizację rozpoczęły kobiety na dystansie 4 x 1 okrążenie wokół Rynku. Mimo, że trasa była z biegiem lat modyfikowana to jej szkielet pozostaje niezmienny, Od początku XXI wieku rywalizujący biegacze sztafet męskich przemieszczają się ulicami: Warszawską, Floriańską, Grodzką, Podzamcze, Bulwarami Wiślanymi do ulicy Kościuszki i dalej św. Bronisławy, Aleją Waszyngtona do podnóży Kopca. Od wielu lat I zmiana sztafety męskiej rozgrywana jest w ramach Memoriału im. Piotra Jeża , a od roku 2018 pierwsza zmiana sztafety kobiet jest memoriałem Edwarda Surdyki. Od kilku lat w rywalizacji sztafet biorą udział studenci krakowskich uczelni z niepełnosprawnościami. Po zawodach wszyscy uczestnicy gromadzą się w Hali Sportowej Politechniki Krakowskiej, by we własnym gronie podzielić się wrażeniami i skomentować wydarzenia z trasy Biegu.

43. Bieg Kościuszkowski w roku 2019 odbędzie się 25 marca (poniedziałek)