Mistrzostwa Politechniki w narciarstwie alpejskim i snowboardzie w 2019

66 Mistrzostwa Politechniki w narciarstwie alpejskim i snowboardzie

W historii sportu na Politechnice narciarstwo stanowiło i stanowi ważne wydarzenie w codzienności uczelnianej. W roku 2019 tradycyjnie, bo już po raz 66. na zakopiańskich stokach rywalizować będą przedstawiciele społeczności akademickiej Politechniki wspólnie z wieloma absolwentami i zaproszonymi gośćmi. W dniach 27 do 30 marca 2019 w kompleksie „Parzenica” blisko 150 uczestników znajdzie swoją bazę i miejsce do przygotowań do Mistrzostw. Po wieczornej odprawie dla zawodników i otrzymaniu pakietów startowych, uczestnicy będą sposobić się do zjazdów z Kasprowej Góry. W planie zawodów – dwudniowa rywalizacja narciarzy i snowboardzistów. W czwartek slalom, a w piątek gigant. W ramach naszych mistrzostw od dwóch lat odbywają się zawody InnoTechKrak porozumienia trzech krakowskich uczelni AGH, UR i PK. Zanim odbędą się 66. Mistrzostwa PK pracownicy przez cały styczeń i luty będą rywalizować w 10. edycji Grand Prix o Puchar JM Rektora PK, co pozwoli właściwie przygotować się do mistrzostw Jak to od lat bywa w naszych mistrzostwach pracownicy i pracowniczki będą rywalizować w grupach wiekowych natomiast absolwenci i sponsorzy wg. przelicznika wiekowego tzw.( przelicznika Handicap Time). Kolejna grupa to studenci i studentki rywalizujący w narciarstwie i snowboardzie.

W poprzedniej edycji:

W roku 2018 odbyły się 65. Mistrzostwa Politechniki Krakowskiej w narciarstwie i snowboardzie oraz po raz drugi – zawody drużynowe Związku Uczelni InnoTechKrak. Zawody zorganizowano na Kasprowym Wierchu, w dniach 22-23 marca.

Pierwszego dnia odbyły się zawody w slalomie. Najpierw wystartowali snowboardziści, potem narciarze podzieleni na kategorie: studentki, studenci, pracowniczki, pracownicy, absolwentki, absolwenci. Następnego dnia, w tych samych kategoriach, rozegrano zawody w slalomie gigancie.

Oddzielną grupę stanowili przedstawiciele trzech uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Rolniczego, którzy w 4-osobowych grupach wzięli udział w zorganizowanych po raz drugi drużynowych zawodach Związku Uczelni InnoTechKrak.   Na trasy narciarskie i snowboardowe wyruszyło w tym roku 122 zawodników: 24 osoby rywalizowały w snowboardzie, 86 – w narciarstwie alpejskim, 12 – w zawodach InnoTechKrak. O rezultacie decydował najkrótszy, łączny czas dwóch przejazdów każdego z zawodników.

Miłą niespodziankę uczestnikom tegorocznych Mistrzostw sprawili rektorzy uczelni zrzeszonych w InnoTechKrak: prof. Jan Kazior, prof. Włodzimierz Sady i prof. Tadeusz Słomka, którzy zjawili się na podsumowaniu zawodów i wręczyli zwycięzcom nagrody.

Poniżej zwycięscy w poszczególnych kategoriach:

slalom snowboard:
• studentki – Dominika Malczyk
• studenci – Piotr Szwarc

slalom narciarstwo alpejskie:
• pracowniczki gr. I – Marta Tomczyk, gr. II – Dorota Kram
• pracownicy gr. I – Krzysztof Włodarczyk, gr. II – Leszek Wojnar, gr. III – Andrzej Łobodziński
• absolwentki i goście – Anna Petelenz
• absolwenci – Paweł Wisz
• studentki – Martyna Sikora
• studenci – Krzysztof Zięba

slalom gigant snowboard:
• studentki – Dominika Malczyk
• studenci – Piotr Szwarc

slalom gigant narciarstwo alpejskie:
• pracowniczki gr. I – Marta Tomczyk
• pracowniczki gr. II – Anna Masłyk
• pracownicy gr. I – Piotr Celewicz
• pracownicy gr. II – Leszek Wojnar
• pracownicy gr. III – Andrzej Łobodziński
• absolwenci i goście – Paweł Wisz
• studentki – Paula Tylek
• studenci – Tomasz Kępa

W zawodach InnoTechKrak na pierwszym miejscu uplasowała się Akademia Górniczo-Hutnicza, przed Politechniką i Uniwersytetem Rolniczym.