45. Bieg Kościuszkowski. Sztafety AZS Politechniki Krakowskiej – zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn – okazały się najlepsze podczas tradycyjnych zawodów biegowych, organizowanych przez tę uczelnię. Rywalizacja we wtorkowe, lekko deszczowe przedpołudnie 25 kwietnia odbyła się na trasie wytyczonej na terenie kampusu głównego PK.
Zwykle Bieg Koścuszkowski odbywa się 24 marca – bo no to tego dnia, w 1794 roku, patron Politechniki Krakowskiej Tadeusz Kościuszko złożył na Rynku przysięgę narodowi polskiemu. Termin 45. edycji biegu przełożono ze względu na śmierć rektora PK prof. Andrzeja Białkiewicza, który zmarł 22 marca 2023.
Uczestnicy imprezy przez dziesięciolecia biegali po ulicach Krakowa – stąd i oficjalna nazwa: Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki. W 2022 roku, wraz z reaktywowaniem Biegu Kościuszkowskiego po pandemii, zawody zorganizowano w sercu Politechniki Krakowskiej, czyli w kampusie przylegającym do ulic Warszawskiej i Szlak.
Tak było i teraz. W głównych biegach wzięły udział sztafety krakowskich szkół i uczelni, także służb mundurowych – reprezentowanych przez Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. Największe zainteresowanie wzbudził bieg mężczyzn, wokół trasy zabrało się sporo studentów-kibiców, a obok strefy start/meta serwowano kiełbaski.
Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyły dwie sztafety AZS Politechniki Krakowskiej. Wygrał II zespół, czyli ten młodszy, złożony ze studentów pierwszego i drugiego roku. Pierwszy na metę wpadł Krzysztof Kowalczyk, pochodzący ze Słopnic student elektrotechniki i automatyki na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej.
– Kiedy byłem w gimnazjum, miałem krótką przygodę z bieganiem. Teraz od zimy jestem w takim lepszym treningu, przygotowuję się do zawodów i chciałbym nabiegać w tym sezonie jakieś „życiówki” – mówił Krzysztof po biegu, który rozpoczął za plecami kolegi ze sztafety starszych studentów. – Chwilkę biegłem za nim, po jakichś 200 metrach go wyprzedziłem. Chciałem jak najbardziej mu uciec, żeby nie miał szans w końcówce. Na finiszu trochę mnie zmięło, ale udało się utrzymać przewagę.
Okrążenie miało około 700 metrów. W memoriale im. Piotra Jeża, czyli rywalizacji zawodników biegnących na 1. zmianie, najszybszy był trenujący biegi wyczynowo Wiktor Skimina. – Jesli chodzi o pozostałych chłopaków z naszej sztafety, to mają z różnymi sportami do czynienia, dlatego są w stanie wytrzymać taki bieg kondycyjnie w dobrym tempie – dodał Kowalczyk.
Nagrodami za miejsca 1.-3. w poszczególnych klasyfikacjach były bony podarunkowe do wykorzystania w Empiku.
45. Bieg Kościuszkowski – wyniki
Sztafety mężczyzn: 1. AZS Politechniki Krakowskiej II (Wiktor Skimina, Krzysztof Filipek, Michał Mucha, Maciej Szymacha, Krzysztof Kowalczyk), 2. AZS Politechniki Krakowskiej I (Patryk Bednarz, Oskar Nowak, Oskar Śliwiński, Sebastian Werecki, Filip Buliński), 3. AZS Akademii Górniczo-Hutniczej (Tristan Malatyński, Maksymilian Stasiowski, Karol Bizoń, Łukasz Zygmunt, Maciej Kopeć).
Najlepsza sztafeta ze szkół średnich: 1. IV Liceum Ogólnokształcące I (Kondrad Mateja, Maciej Marzec, Jarosław Łyko, Maciej Plebański, Eryk Kochanowski).
Sztafety kobiet: 1. AZS PK I (Monika Małek, Natalia Zakrzewska, Weronika Brachucy, Margot Guerrero), 2. AZS AGH (Justyna Bryzek, Agnieszka Kalinowska, Karolina Orzechowska, Ewelina Pancylejko), 3. IV LO (Amelia Pawlikowska, Karolina Ulidowska, Natasza Szostak, Ola Niessner).
Bieg osób niepełnosprawnych: 1. PK (Laurencja Chrapek, Ernest Piecha, Bartłomiej Fąfara, Mateusz Leśniak), 2. AGH (Zuzanna Zając, Krzysztof Kordal, Franciszek Stolarczyk, Łukasz Leśny).
Memoriał im. Piotra Jeża (najlepszy zawodnik na 1. zmianie): 1. Grzegorz Kostycz, 2. Wiktor Skimina, 3. Patryk Bednarz.
Puchar AZS (najlepsza zawodniczka na 1. zmianie): 1. Monika Małek, 2. Justyna Bryzek, 3. Dominika Ostrowska.
Bieg VIP-ów: 1. Miłosz Zieliński, 2. Bartłomiej Zawada, 3. Sylwia Momot-Luzara.