44. Bieg Kościuszkowski

Bieg Kościuszkowski to wydarzenie nieodzownie związane z Politechniką Krakowską i jej patronem – Tadeuszem Kościuszko. Sposób upamiętnienia krakowskiej przysięgi z 1794 w formie biegu, a także złożenie okolicznościowych wieńców przez delegację Uczelni uczyniło dzień 24 marca wyjątkowym.

Uroczystości rozpoczęły się na Rynku Głównym, gdzie znajduje się płyta upamiętniająca nadanie Tadeuszowi Kościuszce roli Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej. Obecny był oczywiście poczet sztandarowy Politechniki.

W dalszej kolejności wydarzenia przeniosły się na teren Kampusu przy ul. Warszawskiej, gdzie po przerwie spowodowanej pandemią znów odbył się bieg sztafetowy, w którym brali udział przedstawiciele różnych środowisk – studenckich, nauczycielskich, a także przedstawiciele służb mundurowych oraz osoby niepełnosprawne.

Całość nadzorowało i obserwowało kilka tysięcy osób.

Po zakończeniu rywalizacji i ustaleniu klasyfikacji w auli nastąpiło wręczenie nagród.