Studenci PK brązowymi medalistami 68. Halowych Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce

W miniony weekend odbyły się w Toruniu 68. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. W gronie najlepszych krajowych lekkoatletów, którzy rywalizowali 17 i 18 lutego w Arenie Toruń, znaleźli się studenci Politechniki Krakowskiej – Jakub Stolarski i Piotr Kidoń. Kuba i Piotrek wraz z Katarzyną Martyną i Margaritą Koczanową zdobyli brązowy medal w biegu sztafetowym 4×400 m MIX. Panowie studiujący na PK reprezentowali podczas Halowych Mistrzostw Polski Klub Sportowy AZS AWF Kraków.

Zespół AZS AWF Kraków wyprzedziły mieszane sztafety z KS AZS UWM Olsztyn (złoty medal) oraz KS AZS AWF Wrocław (srebrny medal). Męską część brązowej drużyny z Torunia tworzą multimedaliści Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. Piotr Kidoń, student inżynierii produkcji na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej (II stopień), specjalizuje się w biegach na 400 m przez płotki, a Jakub Stolarski, studiujący infotronikę (II stopień) na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej PK, biegami sprinterskimi (100 m i 200 m). Ostatnie lata były dla studentów-sportowców z Politechniki Krakowskiej pasmem wielu sukcesów, oczywiście popartych ciężką pracą i treningami.

W minionym roku Piotr Kidoń przywiózł z Akademickich Mistrzostw Polski, które odbywały się w Poznaniu (18-21 maja 2023 r.) kilka medali za: I miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych w biegu sztafetowym 4×100 m, III miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych w biegu sztafetowym 4×400 m, III miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych w biegu na 400 m przez płotki, III miejsce drużynowo w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w lekkoatletyce. W 2022 r. Piotr wywalczył w Karpaczu Mistrzostwo Polski U23 w sztafecie 4×400 m MIX (29 maja 2022) wraz z Wanessą Krzyżewską, Aleksandrą Wsołek i Jakubem Stolarskim. Jeszcze przed zdobyciem mistrzostwa, w dniach 19-22 maja 2022 r. student PK brał udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkoatletyce w Poznaniu, gdzie zdobył trzy II miejsca (w klasyfikacji uczelni technicznych w biegu sztafetowym 4×100 m, w klasyfikacji uczelni technicznych w biegu sztafetowym 4×400 m, w klasyfikacji uczelni technicznych w biegu na 400 m przez płotki) oraz III miejsce drużynowo w klasyfikacji uczelni technicznych AMP. Zdobycze medalowe Piotra we wcześniejszych latach również były spektakularne. W 2021 r., podczas Akademickich Mistrzostw Polski w Bielsku-Białej, zdobył medale za zajęcie II miejsca w klasyfikacji uczelni technicznych w biegu na 400 m przez płotki, III miejsca drużynowo w klasyfikacji generalnej AMP, III miejsca w klasyfikacji UTE w biegu sztafetowym 4×100 m oraz III miejsca w klasyfikacji UTE w biegu sztafetowym 4×400 m. W 2020 r. w Łodzi, Piotrek stawał na drugim stopniu podium w klasyfikacji UTE Akademickich Mistrzostw Polski w biegu sztafetowym oraz na trzecim w klasyfikacji UTE w biegu na 100 m.

Medalowa półka Jakuba Stolarskiego należy również do tych, które robią wrażenie. W ub. roku Kuba przywiózł z Akademickich Mistrzostw Polski w Poznaniu krążki za I miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych w biegu sztafetowym 4×100 m oraz za III miejsce drużynowo w klasyfikacji generalnej AMP. Jak wspomniano powyżej, w maju 2022 r. Jakub Stolarski wraz z koleżankami i kolegą zdobył Mistrzostwo Polski U23 w sztafecie 4×400 m MIX w Karpaczu. W czasie Akademickich Mistrzostw Polski w 2022 r. zajął II miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych AMP w biegu sztafetowym 4×100 m oraz III miejsce drużynowo w klasyfikacji uczelni technicznych w lekkoatletyce. W 2021 r. Kuba wywalczył III miejsce drużynowo w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce i III miejsce w klasyfikacji UTE w biegu sztafetowym 4×100 m w Bielsku-Białej. W roku 2020 Jakub Stolarski zajął III miejsce w klasyfikacji UTE Akademickich Mistrzostw Polski w biegu na 100 m, II miejsce w klasyfikacji UTE w biegu sztafetowym 4×100 m, II miejsce drużynowo w klasyfikacji generalnej AMP w lekkoatletyce.

Piotr Kidoń i Jakub Stolarski już w maju wystartują w kolejnej edycji Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce w barwach Klubu Uczelnianego AZS Politechnika Krakowska. Zawody odbędą się w Białymstoku. Już teraz trzymamy kciuki za naszych studentów-sportowców.

(bk, kp)

Na zdjęciu, brązowi medaliści biegu sztafetowego 4×400 m MIX, od lewej: Piotr Kidoń, Katarzyna Martyna, Margarita Koczanowa i Jakub Stolarski / fot. archiwum Piotra Kidonia

Źródło: PK Kraków