Koszykarki AZS Politechniki w finałach MP U 22!

Znakomicie spisują się zawodniczki krakowskiej Politechniki. W półfinałach mistrzostw Polski w kategorii do lat 22 wygrały dwa spotkania, czym zapewniły sobie awans do ścisłego finału. Szczególnie dużo emocji przyniósł trzeci, decydujący o ewentualnej obecności w gronie finalistów mecz.

Drużyna, występująca na mocy umowy szkoleniowej jako Wisła CanPack AZS Politechnika Kraków przystępowała do rywalizacji wiedząc o swoim nieprzeciętnym potencjale, ale też z dozą niepewności.

Bez wątpienia in plus oddziaływał fakt, iż w składzie znajdują się byłe lub obecne młodzieżowe reprezentantki Polski w osobach Klaudii Niedźwiedzkiej, Alicji Grabskiej, Kingi Banach i Natalii Popiół. Nad całością czuwał trener Wojciech Downar Zapolski, mający na koncie m in. zdobycie mistrzostwa Polski czy pracę w sztabie szkoleniowym młodzieżowej kadry narodowej.

Nie da się ukryć, że półfinały mistrzostw Polski U 22 przyniosły emocji i nerwów więcej niż niekiedy cała runda ligowych zmagań. Jednak radzić sobie trzeba także wtedy, gdy wiele okoliczności zdaje się nie sprzyjać. Podopieczne trenera Wojciecha Downar Zapolskiego wiedzą to doskonale.

Po wygranej 64:36 z KS Wichoś Jelenia Góra i porażce 46:79 z ENEĄ AZS Poznań było jasne, że to spotkanie z Widzewem Łódź zadecyduje o awansie do finału.

Niemniej, rywalki znalazły się w dokładnie tym samym położeniu i zaprezentowały dyspozycję, którą określić jako bardzo dobrą to minimalizm.

Od końcówki pierwszej kwarty Widzew szczycił się prowadzeniem. Mało tego, jeszcze 7 minut przed końcem wygrywał 66:56! I właśnie w takich momentach trzeba pokazać charakter. On przyćmiewa wszystkie inne braki.

Można powiedzieć, że jeżeli ktokolwiek miał wyciągnąć drużynę z kryzysu to właśnie trener Wojciech Downar Zapolski. W 2008 roku prowadzona przez niego seniorska Wisła Can Pack Kraków przegrywała 7 sekund przed końcem meczu z Lotosem Gdynia 75:79. Szkoleniowiec wziął przerwę na żądanie, ustalił plan i kazał swoim podopiecznym wierzyć. Wtedy jeden rzut osobisty trafiła pochodząca z Iron Mountain w Stanach Zjednoczonych Anna DeForge, by następny spudłować, zebrać piłkę i trafić za trzy na wagę dogrywki, którą krakowianki rozstrzygnęły na swoją korzyść zgarniając tytuł mistrzowski.

Teraz, kiedy upragniony cel wydawał się poza zasięgiem, trzy razy zza łuku trafiła Alicja Grabska. Nie pomyliły się również Kinga Banach, wybrana do najlepszej „piątki” turnieju i Klaudia Niedźwiedzka.

Ostatecznie, Wisła CanPack AZS Politechnika Kraków triumfowała 83:72 i wystąpi w finałach, które zostaną rozegrane w Gdańsku 13-17 lutego.