230. rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej i 46. Bieg Kościuszkowski

25 marca 2024 r. kampus główny Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej ponownie stał się areną wydarzeń kościuszkowskich. Po raz 46. odbył się Bieg Kościuszkowski. W ten sposób uczelnia na sportowo upamiętniła swojego patrona – Tadeusza Kościuszkę. Wydarzenia sportowe poprzedziły uroczystości historyczne na Rynku Głównym w Krakowie. Odbył się także niecodzienny happening – uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju pięknie zatańczyli poloneza na kampusie PK. Uczestnikom wydarzeń nie przeszkodziła niełaskawa w tym roku pogoda.

24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko złożył narodowi polskiemu uroczystą przysięgę na krakowskim rynku i objął przywództwo insurekcji jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. W 1977 r. w celu upamiętnienia tych wydarzeń oraz patrona Politechniki Krakowskiej odbył się pierwszy Uliczny Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki. Został on zorganizowany z inicjatywy Edwarda Surdyki, Piotra Jeża i Jana Żurka. Wydarzenie doczekało się kontynuacji i na stałe wpisało w kalendarz imprez sportowych Politechniki i całego Krakowa. W ostatnich latach rywalizacja odbywa się na terenie kampusu głównego PK.

Podobnie, jak w poprzednich edycjach, część sportową wydarzenia poprzedziło złożenie kwiatów na Rynku Głównym w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki oraz pod popiersiem patrona PK na dziedzińcu uczelni. W krótkim apelu historycznym przy płycie upamiętniającej wydarzenia z 24 marca 1974 r. udział wzięły poczty sztandarowe i delegacje Politechniki Krakowskiej, szkół kościuszkowskich (m.in. IV LO w Krakowie, szkół z Buska-Zdroju, Goszyc, Zalasia), Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie z konsul Erin Nickerson na czele oraz grup rekonstrukcyjnych i 6. Brygady Powietrznodesantowej.

W zorganizowane na Politechnice obchody 230. rocznicy rozpoczęcia insurekcji kościuszkowskiej aktywnie włączyli się również nauczyciele i uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju. Wzięli oni nie tylko udział w biegu oraz w uroczystości złożenia kwiatów, ale także zaprezentowali swoje taneczne umiejętności. Ubrani w historyczne stroje brawurowo zatańczyli poloneza na terenie kampusu głównego PK.

Mający długoletnią tradycję Bieg Kościuszkowski organizuje Politechnika Krakowska, Klub Uczelniany AZS PK oraz Centrum Sportu i Rekreacji PK. Tegoroczna rywalizacja toczyła się w klasyfikacjach zespołowych i indywidualnych. Zmierzyli się ze sobą studenci uczelni, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie szkół średnich, pracownicy Politechniki. Program zawodów obejmował: bieg VIP-ów (1 okrążenie), bieg sztafetowy kobiet (4×1 okrążenie), bieg pracowników PK w ramach Memoriału im. Edwarda Surdyki (1 okrążenie) i bieg sztafetowy mężczyzn (5×1 okrążenie).

Wyniki 46. Biegu Kościuszkowskiego

• Bieg sztafetowy kobiet – klasyfikacja OPEN:
    1. AZS AGH Kraków (K. Nitsch, A. Kalinowska, I. Dębska, A. Dudek)
    2. Szkoła Aspirantów PSP Kraków (D. Ostrowska, K. Jakubek, K.Sekuła, J.Chibowska)
    3. AZS UEK Kraków (M. Kozioł, K. Nosal, A. Gajda, B. Śląska)
  • Puchar AZS  – najlepsza zawodniczka na 1. zmianie
    1. Dominika Ostrowska – SA PSP Kraków
    2. Monika Małek – AZS PK
    3. Karolina Nitsch – AGH Kraków
  • Bieg sztafetowy mężczyzn – klasyfikacja OPEN:
    1. AZS AGH Kraków (M. Kopeć, T. Malatyński, K. Bizoń, Ł. Zygmunt, M. Stasiowski)
    2. AZS PK – zespół I (S. Werecki, K.Filipek. J. Zając, M. Szymacha, O. Nowak)