65. Mistrzostwa Politechniki Krakowskiej w narciarstwie alpejskim i snowboardzie
logo-centrum-sportu-i-rekreacji-politechniki-krakowksiej
XV Festiwal Sportu dla dzieci niepełnosprawnych
xv-festiwal
Tak było podczas XIV Festiwalu Sportu...
Wyznaczony na XIV Festiwal Sportu dzień powitał nas ciepłymi promieniami słońca, rześkim powiewem wiatru i …. gigantycznymi korkami na krakowskich ulicach. Organizatorzy z niepokojem oczekiwali, czy nie przeszkodzą one w dotarciu dzieci na tę jedyną w swoim rodzaju imprezę organizowaną corocznie w gościnnych progach CSiR Politechniki Krakowskiej. Okazało się, że wszystkie trudności komunikacyjne udało się pokonać i w Hali Sportowej PK na ulicy Kamiennej pojawili się mali zawodnicy reprezentujący ośrodki kształcenia specjalnego ze wszystkich stron Małopolski - Tarnowa, Złotej, Miechowa, Zbylitowskiej Góry, Kobylanki, Oświęcimia, Makowa Podhalańskiego, Wieliczki i Krakowa.

Festiwal Sportu to niepowtarzalna impreza organizowana dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Jej organizatorem jest Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby z Wieliczki oraz Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej. Festiwal Sportu daje niepełnosprawnym dzieciom możliwość sportowej rywalizacji, integracji z rówieśnikami oraz stwarza szansę zdobywania pozytywnych doświadczeń - przyjaźni, empatii, umiejętności współpracy i cieszenia się z tego, że potrafi się coś zrobić wspólnie z kolegami, poczucia sprawczości, dbania o swój wizerunek jako zawodnika oraz godnego reprezentowania swojej szkoły. Uczestnictwo w tej imprezie kształtuje u dzieci wiele cennych cech charakteru takich jak upór w dążeniu do celu, umiejętność szlachetnej rywalizacji, czy też jakże częste w sporcie godzenie się z porażką. Dzięki życzliwości wielu osób i instytucji, dzięki którym zorganizowano XIV Festiwal Sportu, jego uczestnicy mogą się czuć pełnosprawnymi uczestnikami życia społecznego oraz realizować swoje pasje i zainteresowania sportowe. Mamy nadzieję, że ta właśnie impreza uświadomiła wszystkim widzom ogromny potencjał dzieci niepełnosprawnych.

Założeniem Festiwalu Sportu jest idea, że nie ma w nim przegranych, a wszyscy są zwycięzcami. Dlatego po wręczeniu głównych nagród za zdobycie czołowych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych, wszystkie dzieci otrzymują upominki, tak aby każde z nich poczuło się docenione i wyróżnione.

Realizacja przedsięwzięcia jakim był XIV Festiwal Sportu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu wielu firm i instytucji. Gorące podziękowania należą się przede wszystkim władzom Politechniki Krakowskiej za przychylność dla inicjatywy, jaką jest Festiwal Sportu oraz pomoc finansową i organizacyjną. Sponsorami imprezy były firmy: "4F', "Sektor" z Myślenic, Kopalnia Soli Wieliczka Trasa Turystyczna Sp. z o.o., Tauron Dystrybucja, Teatr Groteska, Cukiernia "Krakowskie Wypieki", Park Wodny w Krakowie oraz pan Maciej Heród - Klub "Prominent" i Włodzimierz Leksa - SCK "Kwadrat". Ogromną pomoc zapewnili wolontariusze - młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych im. E. Dembowskiego w Wieliczce oraz Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 32 w Krakowie. Na koniec nie sposób zapomnieć o naszych "przebierańcach" - Spidermanie i Prosiaczku, którzy "ubarwili" swoją obecnością całą imprezę oraz pokazach artystycznych - grupy tańca jazzowego ze Szkoły Tańca "Frygi Drygi" z Wieliczki, Mistrzów: WuShu Michała Adamowicza i MuayThai Rafała Simonidesa, a także brawurowym wykonaniu piosenki "Wolność i swoboda" przez Karola Kadłubka.

Tradycyjnie na zakończenie w rytm piosenki zespołu Queen "We are the champions" wszyscy uczestnicy trzymając się za ręce utworzyli wspólny krąg dziękując w ten sposób za radosne chwile i zapraszając do kolejnego spotkania za rok.

Małgorzata Majka

PODZIĘKOWANIE
Dyrekcja oraz Społeczność Zespołu Szkół im. Brata A. Kosiby w Wieliczce składają gorące podziękowania dla JM Rektora PK prof. Kazimierza Furtaka, Prorektora ds. studenckich prof. Leszka Mikulskiego oraz Pełnomocnika Rektora PK ds. osób niepełnosprawnych Jana Ortyla za życzliwość, gościnność i ciepłe przyjęcie naszych podopiecznych, a także współpracę w organizacji XIV Festiwalu Sportu. Serdeczne podziękowania składamy również Dyrekcji CSiR PK: pani Barbarze Grabackiej - Pietruszce i panu Jackowi Majce oraz wszystkim Pracownikom CSiR PK, którzy z ogromnym zaangażowaniem wspierają nas w przygotowaniach i przeprowadzeniu tej imprezy!

Wyniki XIV Festiwalu Sportu:

Rywalizacja indywidualna:

Grupa młodsza dziewcząt
I miejsce Gabrysia Przystał - Wieliczka
II miejsce Magda Szarawara Kraków - Praska
III miejsce Agnieszka Tabor - Wieliczka
III miejsce Kasia Pochroń - Tarnów

Grupa starsza dziewcząt
I miejsce Weronika Latocha - Złota
II miejsce Patrycja Kawalec Kraków - Praska
II miejsce Dagmara Kwaśny - Tarnów
III miejsce Angelika Włodarczyk - Miechów

Grupa młodsza chłopców
I miejsce Bartek Oleśkiewicz - Zbylitowska Góra
II miejsce Krzysztof Długopolski Kraków - Praska
II miejsce Patryk Pyjor - Tarnów
III miejsce Łukasz Mączka - Oświęcim

Grupa starsza chłopców
I miejsce Dawid Szwed - Maków Podhalański
II miejsce Bartek Kowalczyk - Maków Podhalański
III miejsce Sebastian Danek Kraków - Praska
III miejsce Arkadiusz Labak - Tarnów

Rywalizacja drużynowa:
1 miejsce SOSW Zbylitowska Góra
2 miejsce SOSW Złota
3 miejsce SOSW nr 3 Kraków - Praska
4 miejsce SOSW nr 6 Kraków - Niecała
5 miejsce OREW Miechów
6 miejsce SOSW Kobylanka
7 miejsce SOSW Maków Podhalański
8 miejsce SOSW Oświęcim
9 miejsce SOSW Tarnów
10 miejsce ZSS Wieliczka II
11 miejsce ZSS nr 14 Kraków - os. Sportowe
12 miejsce ZSS Wieliczka I
13 miejsce ZSS nr 4 Kraków - Zakątek
14 miejsce ZSS nr 9 Kraków - Telimeny

Nagrody Fair Play:
1. Krzyś Sobczak - Kraków - Niecała
2. Łukasz Wawrzeniec Kraków - Zakątek
3. Sebastian Danek - Kraków - Praska
4. Sebastian Trzop - Maków Podhalański
5. Bartek Godek - Oświęcim
6. Piotr Kopeć - Miechów
7. Marta Jamborska - Kraków - os. Sportowe
8. Kasia Pochroń - Tarnów
9. Kamila Cygan - Wieliczka
10. Dawid Jop - Kraków - Telimeny
11. Ula Stach - Wieliczka
12. Sebastian Dworak - Zbylitowska Góra
13. Wojtek Chrobak - Złota
14. Aleksandra Iżykiewicz - Kobylanka

FOTOGALERIA FESTIWALU
 
Copyright © 2012 Centrum Sportu i Rekreacji | by Dariusz Pyko